Galeria Grand Press Photo 2015

Zdjęcie Roku

Autor: Maciej Moskwa, Testigo Documentary 

Zdjęcie z fotoreportażu obrazującego skutki ataku Państwa Islamskiego (ISIS) na kurdyjskie miasto Kobane w północnej Syrii. Doprowadził on do masowego exodusu ponad 300 tys. ludzi, którzy szukali schronienia w pobliskiej Turcji. W przepełnionych obozach dla uchodźców brakowało jedzenia, dostępu do czystej wody, nie mówiąc już o organizowaniu jakiegokolwiek szkolnictwa dla dzieci. Na zdjęciu 12-letni Hasun, Kurd, uchodźca z Kobane. Listopad 2014

 

 

ZDJĘCIA POJEDYNCZE - Zwycięzcy poszczególnych kategorii


Zobacz wszystkie nagrodzone zdjęcia pojedyncze

 

FOTOREPORTAŻE - Zwycięzcy poszczególnych kategorii


I nagroda w kategorii WYDARZENIA

 

I nagroda w kategorii ŻYCIE CODZIENNE

 

I nagroda w kategorii LUDZIE

 

I nagroda w kategorii ŚRODOWISKO

 

Zobacz wszystkie nagrodzone fotoreportaże

Wszystkie zdjęcia finałowe GPP 2015

 

PROJEKTY DOKUMENTALNE

I miejsce

 

II miejsce

 

NAGRODA NIKONA – MECENASA KONKURSU

Autor: Jakub Wosik,
Agencja Fotograficzna Reporter

Pruszków. Kolarz przygotowujący się do wyścigu z modelem samolotu podczas Mistrzostw Świata FAI Halowych Modeli Akrobacyjnych w Pruszkowie. 21 marca 2015

 

PHOTO BOOK OF THE YEAR 2014

„Święta wojna”

autor: Wojciech Wilczyk
wydawca: Karakter, galeria Atlas Sztuki
grudzień 2014, Kraków

„Święta wojna” jest kolejną książką jednego z najważniejszych polskich dokumentalistów. Przez sześć lat Wojciech Wilczyk fotografował kibicowskie graffiti w Krakowie, na Górnym Śląsku i w Łodzi – czyli tam, gdzie dochodzi do największych starć między zwolennikami rywalizujących drużyn. Książka prezentuje 391 fotografii, które są czymś więcej niż dokumentacją zjawiska społecznego. W obiektywie Wilczyka kibicowskie graffiti zamieniają się w pytanie o kondycję i stan świadomości całego społeczeństwa tak łatwo dającego przyzwolenie na agresję, ksenofobię i rasizm. Prostackie napisy i rozbudowane graficzne murale tworzone przez kibiców, w których narodowa duma i rycerskość mieszają się z antysemityzmem i nawoływaniem do przemocy, każą na nowo zastanowić się nie tylko nad wykluczeniem społecznym całych grup, ale też nad wartościami, na jakich zbudowana została polska polityka historyczna ostatnich 25 lat.

Teksty do książki napisały prof. Joanna Tokarska-Bakir i dr Anna Zawadzka – stanowią one antropologiczno-kulturowy komentarz do projektu. Z kolei esej Adama Mazura pozwala umiejscowić „Świętą wojnę” na tle całej twórczości Wojciecha Wilczyka. Autorem projektu graficznego jest Przemek Dębowski. Książka towarzyszyła jego wystawie pod tym samym tytułem. Ukazała się w nakładzie 1000 egz.

Grand Press Photo 2015

Informacje  |  Wystawy  |  Jury  |  Regulamin  |  O konkursie  |  Galeria  |  Kontakt  |  Współpraca  |  Dla prasy

Multimedia

 

 

 


Dawid Zieliński opowiada jak zrobił Zdjęcie Roku

Fotorelacja z gali Grand Press Photo 2016


GaleriaOglądaj nagrodzone zdjęcia

WystawyMagazyn „Press” zaprasza do obejrzenia najlepszych zdjęć prasowych 2015 roku podczas wystawy Grand Press Photo w Centrum Handlowym BRAMA POMORZA.

Album Grand Press Photo 2015

Album "Grand Press Photo 2015" - do bezpłatnego pobrania

PRAWO I SZTUKA. 12 historii pisanych przez prawo a namalowanych przez sztukę

Zapraszamy do lektury ilustrowanego przewodnika po zagadnieniach związanych z prawami autorskimi.


Sponsorzy